Απόψεις- Προτάσεις - Κριτικές για Διαγωνισμούς και Ψηφοφορίες

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser12090
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser12090

Guest
Χαίρετε ,

Θα ήθελα να εκφράσω κάποιες ιδέες και απόψεις για τους διαγωνισμούς του φόρουμ,
με αφορμή το διαγωνισμό της εικονοϊστορίας .
Καταρχήν, να διευκρινίσω πως προσωπικά έχω πάρει μέρος σε διάφορους διαγωνισμούς
σε φόρουμ διαδικτυακών παιχνιδιών, με στόχο τη χαρά της συμμετοχής και όχι τα έπαθλα,
(γι' αυτό άλλωστε ακόμα και στην περίπτωση της νίκης , προσέφερα τα έπαθλα στους
άλλους διαγωνιζόμενους ) .

Ωστόσο , η εμπειρία μου δείχνει πως αν και οι διαγωνισμοί σχεδιάζονται με σκοπό :
τη διασκέδαση , την ψυχαγωγία και τη δημιουργική μας ενασχόληση,
τελικά μετατρέπονται σε παράγοντες εκνευρισμού , απογοητεύσεων , αντιπαραθέσεων κλπ.
λόγω αδικιών στο σύστημα ψηφοφορίας / αξιολόγησης των διαγωνιζόμενων.


Η άποψή μου είναι πως οι αξιολογήσεις των δημιουργημάτων μας , πρέπει να γίνονται
με κριτήρια αυστηρά καλλιτεχνικά , πχ. ευρηματικότητα , επινοητικότητα , φαντασία κλπ.
και να μην επηρεάζονται από σχέσεις παικτών , συμμαχιών κλπ.

(πχ. στη ζωγραφική σημασία έχει αν ο πίνακας απεικονίζει ένα καλαίσθητο θέμα, όχι ποιος ζωγράφος τον υπογράφει,
ή στη μουσική παίζει ρόλο αν το τραγούδι είναι ενδιαφέρον , όχι ποιος συνθέτης το συνέθεσε κλπ. ) .

Συνεπώς , προτείνω σε κάθε διαγωνισμό να βαθμολογεί τις διαγωνιζόμενες δημιουργίες
ειδική κριτική επιτροπή
(με όσο το δυνατόν περισσότερες γνώσεις για το θέμα) , και όχι το κοινό ,
όπως συμβαίνει και σε διαγωνισμούς άλλων παιχνιδιών .
(πχ . αν έπρεπε να επιλέξουμε ως καλύτερη σύνθεση: α) ένα έργο κλασικής μουσικής ή β) ένα σκυλάδικο ,
μάλλον θα είχε άλλη άποψη μια επιτροπή μουσικών και διαφορετική η πλειοψηφία του κοινού ) .


Ειδικά στην περίπτωση της εικονοϊστορίας , η αυθεντική της μορφή (δηλαδή η σχέση στη μορφή και στο μέγεθος
των γραμμάτων και των εικόνων ) , που υπάρχει ακόμα και στα σχολικά βιβλία ,

υπήρχε σε κάποιες δημιουργίες π.χ του Exotrelogambro , του Πονρομετανάστη , ή ακόμα και του Τρίτωνα κλπ.
Είναι κρίμα που κάποιες σχεδόν επαγγελματικές δημιουργίες δεν ψηφίστηκαν ικανοποιητικά ,
ούτε από το κοινό ούτε από την ομάδα διαχείρισης !

Υ.γ. Πάντως η αξιολόγηση της ο.δ. ήταν ορθότερη από του κοινού !!!
Εύχομαι να λάβετε σοβαρά τις επισημάνσεις μου , ώστε να λάβουμε και εμείς σοβαρά τους διαγωνισμούς !!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κορυφή